GRYPA PTAKÓW!!!!

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wodzisławiu Śląskim informuje o stwierdzeniu wysoce zjadliwej grypy ptaków u dzikiego ptactwa (łabędź niemy) w powiecie raciborskim.

Państwowy Instytut Weterynaryjny- Państwowy Instytut Badawczy w Puławach w dniu 07.11.2024 r. zidentyfikował wirus grypy ptaków H5N1 w próbach pobranych od padłych ptaków pochodzących z lokalizacji: Zbiornik Racibórz Dolny.

Na terenie powiatu wodzisławskiego została wyznaczona strefa objęta zakażeniem, obejmująca obszar: gmina Lubomia, Gmina Gorzyce i Pszów.

Obszar objęty zakażeniem obejmuje również gminę Lyski w powiecie rybnickim oraz w powiecie raciborskim: miasto Racibórz, gminy: Kornowac, Krzanowice, Nędza, Pietrowice Wielkie, Rudnik, w gminie Krzyżanowice miejscowości: Krzyżanowice, Bieńkowice, Bolesław, Nowa Wioska, Owsiszcze, Roszków, Tworków.

Szczegółowe informacje zawarte zostały w załączonym poniżej  Rozporządzeniu Wojewody Śląskiego z dnia 7 listopada 2024 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów raciborskiego, rybnickiego i wodzisławskiego (Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego, poz. 7346).

W związku z powyższym, w związku z potencjalnym zagrożeniem jakie może nieść stwierdzony szczep wirusa, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wodzisławiu Ślaskim zwraca się z prośbą o przekazanie w sposób zwyczajowo przyjęty przedmiotowej informacji mieszkańcom naszego powiatu.

Należy unikać odwiedzania miejsc w których bytuje ptactwo (głównie wodne) oraz bezwzględnie przestrzegać zakazu dotykania padłych ptaków.
Padłe ptaki będą na bieżąco sprzątane przez upoważnione podmioty i przekazywane do specjalistycznych zakładów utylizacyjnych.

Drób przydomowy należy utrzymywać w zamkniętych pomieszczeniach oraz stosować zasady bioasekuracji zarówno na fermach jak i w chowie przydomowym drobiu (m.in. mycie i dezynfekcja rąk po kontakcie z drobiem, zabezpieczenia paszy przed dzikimi ptakami, wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do kurników).

Szczegółowe zalecenia zawarte zostały we wspomnianym powyżej Rozporządzeniu.

Wszystkie przypadki zwiększonych upadków zarówno ptaków domowych jak i dzikich należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wodzisławiu Śląskim lub do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim, Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów oraz terenowych lekarzy weterynarii.

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wodzisławiu Śląskim

Lek. wet Wojciech Białoń

Tel. 691486068

Pliki do pobrania

Nazwa załącznikaLink do pobrania
Mapa obszarów otwórz/pobierz plik

opublikował: Marzena Sperka (2024.11.08 1:39)
ostatnia modyfikacja: Marzena Sperka (2024.11.08 1:39)



< powrót

Udostępnij artykuł

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.